Emigracja zarobkowa nie jest w Polsce niczym nowym – wyjeżdżamy najczęściej na Zachód, szukając nie tylko wyższych zarobków, ale również innego, lepszego życia. Do niedawna praca za granicą była jedynie pracą sezonową – dzisiaj duża ilość Polaków decyduje się na stały wyjazd wspólnie z rodziną i rozpoczęcie nowego życia poza granicami Polski. Wśród najczęściej obieranych kierunków wymienia się naszych zachodnich sąsiadów, Niemcy. 

Duży rynek pracy w Niemczech

Spora liczba ofert pracy, zarówno sezonowej, jak i klasycznej, na pełen etat sprawia, że Niemcy jako kraj są niezwykle atrakcyjne dla nas jako miejsce pracy. Poszukiwani są przede wszystkim specjaliści z branż takich jaka elektronika, ale również informatyka, energetyka. Warto dokładnie sprawdzić rynek pracy i zadecydować, czy interesująca nas branża faktycznie rekrutuje. Wielu Polaków decyduje się na pracę w międzynarodowych korporacjach – taka praca to przede wszystkim szansa na stałe podnoszenie kwalifikacji, ale też możliwość pracy w międzynarodowych zespołach. 

Pomoc dla obcokrajowców osiedlających się na terenie Niemiec

Wraz ze zmianą pracy i przeprowadzką warto wykorzystać wszelką pomoc, jaką oferuje rząd Niemiecki dla rodzin, które przyjeżdżają właśnie do pracy. Jedną z form pomocy jest Kindergeld czyli zasiłek na dzieci. O Kindergeld możemy ubiegać się po uzyskaniu pełnego prawa podatkowego, czyli po okresie 6 miesięcy nieprzerwanej pracy. Kindergeld przysługuje na każde dziecko, a jego wysokość jest waloryzowana co kilka lat. Kindergeld może być pobierany do 25 roku życia pod warunkiem kontynuowania nauki lub w przypadku dzieci niepełnosprawnych bez ograniczeń czasowych, o ile niepełnosprawność zostanie określona przed ukończenie przez dziecko 18 roku życia. 

Comments are closed.