Prawidłowa i niezawodna detekcja zmian zachodzących w procesie jest kluczowa dla uzyskania odpowiedniej produktywności oraz zadowalająco niskiego czasu cyklu. W tej materii wyobraźnia inżynierów projektujących systemy Poka – yoke jest nieograniczona. Jednym z fantastycznych rozwiązań są optyczne czujniki ramkowe.

Czym są systemy i urządzenia Poka – yoke?

Poka – yoke często bywa nazywana systemem mistake proofing. Nie wszyscy stawiają znak równości pomiędzy tymi dwoma pojęciami, gdyż pochodzące z Japonii systemy Poka – yoke mają za zadanie nie tyle co błąd jedynie wykryć, a mówiąc bardziej precyzyjnie, uniemożliwić jego popełnienie czy też wystąpienie. Nie jest jednak możliwe zaprojektowanie każdego dowolnego procesu technologicznego w taki sposób, aby popełnienie błędu rzeczywiście było niemożliwe. Stąd ogromna popularność wykorzystywanych szeroko w przemyśle różnego rodzaju czujników. Jednymi z wyjątkowo pomysłowych produktów są optyczne czujniki ramkowe. Za ich ogromnymi możliwościami kryje się fakt, iż potrafią one wykrywać obiekty pojawiającej się na całej powierzchni objętej przez ramkę czujnika. Sprawia to, że stają się one oczywistym wyborem w przypadku procesów w których obiekty pojawiają się losowo w różnych miejscach oraz w dowolnej orientacji. Przykładem tak karkołomnego do kontroli procesu może być choćby wytłaczanie czy też prasowanie.

Jak zbudowane są czujniki ramkowe?

Czujniki ramkowe są umieszczone na solidnej obudowie, która może być zamknięta lub otwarta. Wykorzystują one światło widzialne lub podczerwone. Zdarza się, że w specyficznych zastosowaniach może być to niewystarczające. W takiej sytuacji bez większego problemu można znaleźć na rynku ofertę czujników wspomaganych światłem lasera. Oferują one jeszcze większą precyzję pomiaru i kontroli.

Jakie obiekty mogą być wykrywane za pomocą czujników ramkowych?

Tego typu czujniki mogą służyć do detekcji części metalowych oraz niemetalowych. Krytycznym parametrem może się okazać wielkość wykrywanego obiektu, która wynika z rozdzielczości danego czujnika. W zależności od producenta danego rozwiązania spokojnie można założyć, że bez większego trudu jest możliwa detekcja obiektów o wielkościach rzędu 0,5 mm. Tak małe elementy z pewnością wyczerpują zdecydowaną większość typowych zastosowań. Osoby zainteresowane mogą się nieco niepokoić czy obecność brudu, smaru i kurzu na linii produkcyjnej nie zakłóci działania czujnika. Oferowane produkty pozwalają na instalację w taki sposób, aby potencjalne zanieczyszczenia nie wpływały na parametry pracy czujników.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Optyczne czujniki ramkowe.

Comments are closed.