Roślina, która Cię zauroczy to szorstkowiec Fortunego, czyli trachycarpus fortunei. Pospollicie nazwalibyśmy to drzewo palmą i słusznie, gdyż i taką nazwę również posiada z członem „mrozoodporna”. Oznacza to, iż jest odpowiednim egzotycznym gatunkiem do posadzenia w polskim ogrodzie.
Jakie miejsce wybrać dla trachycarpusa fortunei?
Ta roślina zaaklimatyzuje się zarówno na dworze, jak i w domu. Może stać w donicy na oknie, na balkonie, tarasie. Musimy tylko znaleźć dla niej miejsce słoneczne. Mały półcień również może być.
Świetnie poradzi sobie na oknie od wschodu, zachodu i południa. Okno wychodzące na północ jest natomiast najmniej wskazane. Sami również nie bardzo lubimy przebywać w tych pokojach, do których nigdy słońce nie zagląda.
Uwaga na glebę, w jakiej rośnie trachycarpus fortunei
Odpowiednia ziemia dla palmy mrozoodpornej w doniczce to gleba typowo przeznaczona dla palm, ale niekoniecznie. Jeżeli wybierzemy do donicy ziemię dla kwiatów tzw. uniwersalną, również roślina będzie dobrze w niej rosnąć.
Warunkiem przy ziemi uniwersalnej jest dodanie do niej żwirku. Potrzebny jest, by gleba stała się bardziej przepuszczalna. Podłoże bowiem musi być lekkie i wilgotne.
Młodą sadzonkę można posadzić bezpośrednio w ogrodzie. Wówczas przekopujemy ziemię ogrodową i dodajemy do niej nieco piasku, by spowodować taki sam efekt przepuszczalności, jak wyżej.
Trachycarpus fortunei rośnie powoli
Palma mrozoodporna z rodziny arekowatej rośnie powoli. Dzięki temu długo będziemy cieszyć się nią na swym oknie w mieszkaniu. Tak samo młoda sadzonka w ogrodzie będzie piąć się w górę niemrawo.
Aby osiągnęła kilka metrów wysokości, musimy czekać wiele, wiele lat. Jeśli zależy nam na szybkim efekcie dużej drzewiastej palmy, musimy szukać od razu większego okazu.
Drzewko trachycarpusa może osiągnąć zaledwie 1 m wysokości. W warunkach naturalnych rośnie nawet do 20 metrów. W Polsce takie drzewo jest w stanie wzbić się jedynie ponad wysokość dwumetrowego płotu.
Jak szorstkowiec spędza zimę w polskim ogrodzie?
Ponieważ zimy bywają u nas dosyć mroźne, pomimo ocieplenia klimatu, należy się palmie „ubranko”. Do tego celu wykorzystujemy agrowłókninę i liście jesienne z innych drzew liściastych.
Agrowókniną okrywamy liście palmy. Wcześniej je lekko związujemy, by tworzyły mniejszą rozetę. Agrowłókninę narzucamy na palmę i związujemy tuż pod liściastym pióropuszem.
Zostawiamy od spodu małe otwory, by nadal dochodziło do pióropusza powietrze. Opadłe suche liście z polskich drzew układamy wokół pnia palmy. W ten sposób chronimy korzenie drzewka przed przemrożeniem.
Wiatr i palma zimoodporna, jaki ma na nią wpływ?
Wiatr jest z reguły niekorzystny dla trachycarpusa. Należy zatem osłaniać drzewko przed nim. Zwłaszcza gdy wieje chłodny. Im zimniejszy, tym gorszy dla palmy.
Egzotyczne drzewko wspaniale zdobi nasz ogród. Zamiast wakacji na Karaibach, wystarczy rozłożyć leżak na własnej działce pod szortkowcem Fortunego i korzystać z odpoczynku ze szklaneczką napoju w dłoni.
Więcej informacji znajdziesz na stronie trachycarpus fortunei.
Comments are closed.