Buty rowerowe typu SPD znaleźć można niemal w każdym sklepie oferującym odzież sportową. Warto jednak zastanowić się, jakie są ich wady i zalety, a także, czy nadają się one dla każdego. Odpowiedź na to pytanie z pewnością nie jest jednoznaczna i najłatwiejsza. To, czy warto zdecydować się na buty rowerowe typu STD, zależy od tego, ile czasu spędza się na rowerze, jakie trasy się pokonuje, a także jaką sprawność fizyczna się posiada.

Jak działają buty rowerowe typu SPD?

Osoby, które na rowerze spędzają dużą ilość czasu, bardzo chwalą sobie system SPD. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy są to buty warte swojej ceny i czy są w stanie aż tak pomóc w pokonywaniu wymagających tras. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z rowerem, powinny zastanowić się nad zakupem zwykłych butów rowerowych. Zapewniają one zwiększoną przyczepność stopy, a także wysoki poziom bezpieczeństwa osoby poruszającej się na rowerze. Ci, którzy wycieczki rowerowe łączą z trasami pieszymi, powinni zrezygnować z butów SPD.

Buty rowerowe typu SPD działają w ten sposób, że przypina się je do pedałów roweru, co sprawia naprawdę ogromną różnicę. Dzięki temu podczas jazdy noga nie tylko pcha pedały w dół, ale także podciąga je do góry. W ten sposób kontrola rowerzysty nad pojazdem znacznie wzrasta, przekładając się na zwiększony komfort jazdy. Na początku w butach rowerowych typu SPD można czuć się nieco dziwnie, niemniej jednak, przy dłuższym ich użytkowaniu to jazda bez nich może okazać się zwyczajnie niekomfortowa.

Jakie buty wybrać na rower?

Buty rowerowe typu SPD to nie jedyny wybór, jeśli chodzi o obuwie przeznaczone dla rowerzystów. Na rynku jest wiele modeli, dzięki czemu każdy sportowiec może wybrać te, które najbardziej będą mu odpowiadać. Osoby, które na rowerze poruszają się stosunkowo od niedawna, powinny wybrać obuwie z elastyczną podeszwą. Rowerzyści bardzo często kierują się taką zasadą, że im sztywniejsza jest podeszwa butów, tym bardziej jest ona przeznaczona dla osoby zaawansowanej technicznie. Nie są to buty przeznaczone do chodzenia – lecz jedynie do poruszania się na rowerze.

Warto jednak pamiętać o tym, że nawet osoby początkujące nie powinny zabierać na rower zwykłych butów. Założenie zwykłych trampek może sprawić, że nie tylko ulegają one zniszczeniu, ale także noga nie będzie posiadała odpowiedniej stabilności. Trzeba także pamiętać o tym, że buty rowerowe z reguły powinny mieć nieco większy rozmiar, jako iż podczas dłuższych tras stopy posiadają tendencję do puchnięcia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Buty rowerowe typu spd.

Comments are closed.