Wyjazd do pracy do Niemiec wciąż jest atrakcyjną alternatywą dla osób nieusatysfakcjonowanych swoją posadą w Polsce. Podjęcie pracy za zachodnią granicą wiąże się nie tylko z atrakcyjnymi zarobkami, ale również możliwością skorzystania z atrakcyjnych dodatków. Jednym z nich jest specjalne świadczenie rodzinne – Kindergeld. Komu przysługuje zasiłek rodzinny w Niemczech? Sprawdź!

Zasiłek rodzinny w Niemczech – wsparcie domowego budżetu

Zasiłek rodzinny w Niemczech wypłacany jest przez Familienkasse (Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych). Comiesięczny dodatek do pensji ma być wsparciem dla osób wychowujących dziecko. Wysokość świadczenia uzależniona jest od liczby dzieci w rodzinie. Opiekunowie jednego i dwójki dzieci otrzymują 219 € na każdą pociechę. Z kolei rodzice utrzymujący trójkę dzieci mogą liczyć na 210 € co miesiąc, a czwórkę i więcej – 250 €.

Kto może skorzystać?

O zasiłek mogą wnioskować osoby wychowujące co najmniej jedno dziecko i mające status nieograniczonego płatnika podatku niemieckiego. Oznacza to, że dodatkowe pieniądze przysługują osobom legalnie zatrudnionym w oparciu o niemiecką umowę, pracownikom wykonującym pracę sezonową, przedsiębiorcom prowadzącym własną działalność, pracownikom kontraktowym oraz osobom, które podejmują pracę w Niemczech, a składki na ubezpieczenie socjalne odprowadzają w Polsce.

W jaki sposób możesz uzyskać pieniądze?

Niestety, nie każda osoba podejmująca pracę w Niemczech jest świadoma swoich praw. Obawiasz się, że przeoczyłeś swoją szansę na należne pieniądze? Nic straconego! Możesz ubiegać się o wypłatę zaległego świadczenia za okres do sześciu miesięcy wstecz. Nie musisz samodzielnie kontaktować się z urzędami. W Polsce działają firmy specjalizujące się w rozliczaniu podatku i składaniu wniosków o świadczenia dla Polaków pracujących za granicą.

Comments are closed.