Człowiek przesypia przeciętnie 8 godzin w ciągu doby. Kołdra, poduszka, pościel i prześcieradło to elementy naszego otoczenia, z którymi skóra ma styczność przez cały ten czas. Warto zadbać, aby sen odbywał się w bezpiecznym i komfortowym środowisku. W tym celu konieczna jest częsta zmiana pościeli. Jeśli chcesz zapewnić sobie zdrowy sen, koniecznie przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się jak często należy to robić.
Jaka częstotliwość wymiany pościeli?
Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ani prosta. Jest to zależne od szeregu zmiennych, m. in.
- posiadanie zwierząt domowych,
- nadmierne pocenie się,
- aktywność podczas snu,
- ślinienie się w nocy,
- stan skóry (skłonność do alergii, egzema, atopowe zapalenie skóry).
Przyjmuje się, że pościel domową należy zmieniać nie rzadziej niż raz w miesiącu, a jeszcze lepiej, aby odbywało się to raz na tydzień lub dwa. Częstotliwość ta uzależniona jest przeze wszystkim od zmiennych wymienionych powyżej. Jeśli cierpisz na nadpotliwość lub śpi z Tobą zwierzak, konieczna jest znacznie częstsza zmiana pościeli ze względu na zwiększoną możliwość pojawienia się zabrudzeń i roztoczy. Pamiętaj także, aby zmieniać ją nie tylko w momencie kiedy plamy są już na niej widoczne, ponieważ te, których nie widać gołym okiem, również stanowią zagrożenie dla zdrowia.
Pościel hotelowa zmieniana jest w zupełnie innym harmonogramie. Musi być ona zmieniana po każdym gościu. Może to być konieczne nawet codziennie, jeśli gość zdecyduje się tylko na jeden nocleg w obiekcie.
Jakie konsekwencje niesie zbyt rzadka zmiana pościeli?
Pościel jest idealnym miejscem do rozwoju bakterii i roztoczy ze względu na ciepły i wilgotny klimat jaki w niej panuje. Ponadto, żywią się one resztkami martwego ludzkiego naskórka, co sprawia, że jest to dla nich idealne siedlisko. Odchody i odnóża roztoczy mogą powodować dolegliwości ze strony układu oddechowego (katar, duszności, astma lub kaszel) oraz powodować choroby skóry (egzema, wysypki, atopowe zapalenie skóry).
W pościeli mogą także rozwijać się grzyby za sprawą wydzielanego potu i stosunkowo wysokiej temperatury, jaka w niej panuje. Może to powodować różnego rodzaju grzybice skórne lub inne objawy chorobowe, które ciężko będzie później powiązać ze zbyt rzadką zmianą pościeli.
Kolejnym możliwym drobnoustrojem jaki możesz spotkać na swoim łóżku jest sierść zwierząt, która również może powodować dolegliwości ze strony układu oddechowego lub choroby skóry, dlatego też jeśli posiadasz w domu zwierzę domowe staraj się, aby zmieniać pościel jak najczęściej.
Łózko to wyjątkowo intymne miejsce, w którym spędzasz znaczną część dnia. Staraj się zatem,aby stworzyć sobie jak najlepsze warunki do spania, a korzystnie wpłynie to na Twoje zdrowie. Jeśli częste pranie konfekcji jest dla Ciebie problematyczne, zadbaj o kilka zestawów pościeli i zmieniaj ją regularnie. Warto poświęcić temu nieco czasu, ponieważ odpowiedni odpoczynek nocą da Ci energię i dobry nastrój na cały następny dzień.
Comments are closed.