Kupno samochodu na rynku wtórnym wymaga dopełnienia wielu formalności. Nabywca musi zarejestrować pojazd, opłacić podatek oraz uregulować kwestię ubezpieczenia samochodu. Czy nowy właściciel może korzystać z polisy zbywcy? Sprawdzamy!

Ubezpieczenie samochodu z rynku wtórnego: praktyczne informacje

OC, czyli ubezpieczenie samochodu, które musi corocznie kupować każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu, przypisane jest do konkretnego auta, nie do osoby. Oznacza to, że osoba kupująca używane auto może korzystać z polisy zbywcy. Aby cała procedura była zgodna z prawem, należy wcześniej przepisać polisę. Sprzedaż samochodu (zmiana osoby widniejącej jako właściciel w dowodzie rejestracyjnym) nie oznacza zerwania umowy zawartej z firmą ubezpieczeniową.

Co ważne, na wysokość składki za OC wpływa wiele zmiennych związanych nie tylko z parametrami wozu, ale również danymi właściciela – jego wiek, doświadczenie za kierownicą, a nawet miejsce zamieszkania. Z tego względu ubezpieczyciel, po zmianie właściciela, może dokonać rekalkulacji składki w oparciu o nowe dane.

Nowa polisa

Składka za OC poprzedniego właściciela wydaje Ci się wysoka? W takim razie możesz wypowiedzieć umowę i skorzystać z usług innego ubezpieczyciela. Pamiętaj o tym, że w przypadku OC drożej nie znaczy lepiej. Zakres polisy OC określa ustawa, więc warunki oferowane przez poszczególne towarzystwa są niemal identyczne. Mimo tych podobieństw ceny usług są mocno zróżnicowane. Aby nie przepłacać, warto skorzystać z łatwego w obsłudze kalkulatora. Udostępnione w sieci narzędzie umożliwi Ci szybkie porównanie ze sobą ofert czołowych towarzystw i znalezienie najtańszej opcji.

 

 

Comments are closed.