Codzienne gotowanie dla wielu może wydawać się męczącą rutyną. Kucharze i specjaliści przekonują jednak, że przygotowywanie posiłków wcale nie musi być czasochłonne czy problematyczne. Praktycznie nieograniczony wybór produktów spożywczych sklepach sprawia, że możemy przygotowywać pełnowartościowe posiłki przy niewielkim nakładzie sił.

Żywienie zgodne ze wskazaniami

Najprostszym sposobem na to, by żywić się zdrowo, jest posiłkowanie się grafiką piramidy żywienia. Jasno wskazuje ona, jakie produkty powinny być jedzone każdego dnia, po co sięgać kilka razy w tygodniu, a jakich produktów unikać. U podstaw piramidy żywienia leżą przede wszystkim nieprzetworzone owoce i warzywa – powinno się je spożywać każdego dnia, gdyż poza witaminami i mikroelementami posiadają one również błonnik, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania jelit. Tuż obok warzyw znaleźć można produkty z pełnego ziarna – może być to ciemne pieczywo makaron razowy. Produkty takie zawierają wiele cennych witamin. Kilka razy w tygodniu warto sięgać po wartościowe produkty mleczne: kefiry, maślanki. 1-2 razy w tygodniu spożywajmy dobrej jakości mięso. Unikamy alkoholu i silnie przetworzonych słodyczy.

Klasyczne dania kuchni polskiej

Kuchnia polska zaskakuje smakami i aromatami – warto z bliska przyjrzeć się klasycznym przepisom i znaleźć wśród nich te dania, które będą najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. Dobrym pomysłem jest korzystanie ze starych książek kucharskich, które znaleźć można u naszych mam czy babć. Z pewnością takie książki staną się prawdziwą skarbnicą wiedzy. Jednym z przykładów na staropolskie dania jest żurek. Przepis na zakwas do barszczu żytniego żurku to propozycja, która pozwoli na wykreowanie wyjątkowej, rozgrzewającej zupy o staropolskich korzeniach. Zakwas nie wymaga dużo pracy, jednak będzie on gotowy dopiero po tygodniu – tyle trwa proces jego tworzenia. Po tym czasie zakwas może być wykorzystany do stworzenia pysznej zupy.

Comments are closed.